Katalog Tasarımı

Katalog Tasarımı

15.08.2022 Arel Tasarım

Katalog Tasarım Süreci Ne Kadar Sürer?

Katalog tasarım süreci bazı önemli noktalar ile birlikte yetkili kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir süreçtir. Katalog tasarım çalışması, firma hakkında net ve detaylı bilgi veren fotoğraf zenginliği ile firmalar için bir nevi tanıtım rehberi niteliğindedir. Her işletmenin, yüksek kaliteli bir evin ayrıntılı bir tanımını içeren bir katalog tasarımına ihtiyacı vardır. Önemli olan aslında kaliteli işler üreterek piyasada olmayan özel bir kataloğa sahip olmaktır. Katalog tasarımı sayesinde binlerce kişiye aynı anda ulaşabilir ve hizmetinizi müşterilerinize kolayca iletebilirsiniz.

En genel anlamda katalog, belirli bir sıradaki bir listedir. Günümüzde kütüphane, depo gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır ancak özellikle reklam sektöründe işletmelerin sahip olması gereken en önemli promosyon aksesuarlarından biridir.

Katalog Tasarım Süreci Önemi ve Süresi

Katalog tasarım süreci yüzyıllardır kütüphanelerde ve depolarda reklam yapmak ve objeleri ulaşılabilir kılmak için kullanılıyor. Ticari firmaların hizmet ve ürünlerini tanıtmak için kullandıkları önde gelen reklam araçlarından biri olan katalog, bu noktadan sonra listenin çok ötesine geçerek hem estetik hem de bilgilendirici yönleriyle yaratıcıdır. Tasarım olarak gösterilmektedir. İster marka odaklı bir girişimci ister güvenilir bir marka olun, perakende sektöründeki her şirketin ürünlerini tanıtmak ve marka bilinirliğini artırmak için bir katalog tasarımına ihtiyacı vardır. Belirli bir sıraya göre düzenlenmiş ürün ve hizmetlerle kataloglar, fotoğraflar, illüstrasyonlar vb. gibi görsellerle birlikte kullanıldığında bilgi veren özgün bir tasarım olarak sunulmaktadır. Kataloglar kısa ömürlü, uzun süreli kullanım ve her şeyden önce temsil ettikleri markanın bir markası olup tasarım, renk ve stil gibi ortak yapıların temelini oluşturmaktadır. Ayrıca, broşürler vb. bu tür diğer reklam ürünlerinden ayıran en belirgin özelliğinin içeriğinin daha detaylı olmasından kaynaklandığını söylemek mantıklıdır.

Çoğu katalog tasarım süreci (32-64 sayfa) genellikle 3-5 hafta sürer. Bu dönem gerekli hazırlık ve araştırma için önemlidir. Bu süre zarfında sizinle sürekli iletişim halindeyiz, tüm süreci takip ediyor ve bilgi veriyoruz. Kataloğun tasarımı ve düzeni kesinlikle sizin kontrolünüz altındadır. Katalog basımı genellikle bir hafta sürer. Tasarım ve baskı ihtiyaçlarınızı tek bir yerde karşılamak işinizi çok daha kolay hale getirir.