Kurumsal Kimlik İçin Logo Tasarımı

Kurumsal Kimlik İçin Logo Tasarımı

8.07.2022 Arel Tasarım

Kurumsal Kimlik İçin Logo Tasarımı Neden Önemli?

Kurumsal logo tasarımı; bir nevi markanın yüzü konumundadır ve son derece önemlidir. Bir şirketin logo tasarımı, tanıştığımız insanların yüzlerine bakarak ilk izlenimlerimiz ve verdiğimiz fikirler ile eş değer derecede önem taşır.

Ana şey, insanlarla duygusal bir bağ kurabilecek bir logo tasarlamayı başarmaktır. Logo, bir şirket için üretilen hikâyenin ikonik bir temsilidir. Marka denkliği ise tüketicilerin zihnine ve kalbine doğru şekilde ulaşacak vaatlerde bulunarak oluşturulur. Dolayısıyla belirli değerleri temsil edecek şekilde tasarlanmış bir logoyu yalnızca estetik anlamda önemsemek doğru olmaz.

Pazar gelişmeleri ve yeni kültürel eğilimler; İş dünyasını ve kuruluşların yönetim modelini temsil eden kurumsal marka kimliği de zaman içinde yenilenmektedir. Bu doğrultuda yapılan tasarım değişiklikleri marka stratejisinin adeta bir yansımasıdır.

Logo Tasarımı Seçimleri

Kurumsal yerler için müşterilerin ilk izlenimleri ve fikirleri çok önemlidir. Bir logo tek başına bir şirketin kimliğini oluşturmazken, görsel olarak bir şirketin kimliğine en büyük katkıyı sağlayan araçlardan biridir. İlginç ve göz alıcı bir kurumsal logo tasarımı; markanızı öne çıkarmanın ilk ve en önemli adımı olacaktır. Marka özeti olarak sade ve eksiksiz logo tasarımına dikkat edin, logo renklerini kurumsal kimliğe göre seçin, göz alıcı ve farklı logo tasarımı oluşturun, sade logo tasarımına dikkat edin Sadelik, markaların kendileri için en uygun logo tasarımını bulmasını sağlayacaktır.

Logo tasarımıyla ilgili yapılan seçimler, marka bilinirliğini ve satın alma kararlarını yönlendiren küçük detayların bir toplamıdır. Amaç; Farklı medya kanallarında rahatlıkla kullanılabilen, farklı boyutlarda dahi etkisini kaybetmeyen, güçlü, kolay göze çarpan bir logodur.

Bir iletişim aracı olarak, ürünler, web siteleri, yıllık raporlar ve şirket kartvizitleri dahil olmak üzere tüketicilerin ve diğer paydaşların önünde bir logo çeşitli şekillerde görünür. Başarılı bir logo tasarımı, tüketici kararlarını etkileme gücüne sahiptir. Tüketicinin dikkatini çekerek markanın anahtar mesajını iletir ve rakiplerinden ayrılarak marka bilinirliği yaratır. En küçük baskıdan bir binaya yerleştirildiği boyuta kadar fark edilebilir olması ve marka ile ilişkilendirilen değerleri doğrudan tüketiciye yansıtması önemlidir. Bu nedenle kurumsal logo tasarımı, marka performans düzeyini etkileyen önemli bir faktör ve marka değerine katkıda bulunma fırsatı olarak görülmelidir.